Rezultati ispita Uvod u OET od 26. juna 2021., prof. Petar Lukić

Post Reply
plukic
Posts: 186
Joined: 24.05.2016. 13:27

Rezultati ispita Uvod u OET od 26. juna 2021., prof. Petar Lukić

Post by plukic »

U prilogu su rezultati ispita održanog 26. juna 2021.

1) Komentari zadataka sa ispita

- U iskazu Gausovog zakona, pored ostalog, navodi se da je reč o ZATVORENOJ površini. Znači, reč je o površini koja obuvata neki domen, neku zapreminu. Takva je površina npr. sfere ili npr. kocke. Površina koja nije zatvorena je površina npr. pravougaonika. Zatvorena površina, s obzirom da obuhvata neku zapreminu, može obuhvatiti i naelektrisanja koja se, eventualno, nalaze u toj zapremini (ukoliko unutar zapreremine postoje (slobodna) naelektrisanja - u okoini postoji el. polje, ukoliko nema naelektrisanja - nema ni el. polja).
Površina o kojoj je u Gausovom zakonu reč je i ZAMIŠLJENA, fizički ne postoji (zato na toj nepostojećoj površini ne mogu biti naelektrisanja kako neki studenti pišu u svojim radovima). Naelektrisanja su obuhvaćena zamišljenom, zatvorenom površinom tj. nalaze se unutar domena koji je ovom površinom definisan. Naelektrisanja se nalaze na naelektrisanom telu - na metalu - na provodniku. Praktično, fiktivna zamišljena, zatvorena površina, zavisno od konkretnog slučaja, obuhvata (ili ne obuhvata) naelektrisano telo.
Površina može biti proizvoljnog oblika, kaže se bilo koja zamišljena, zatvorena površina. To pruža mogućnost da se u praksi, pri proračunu, izabere ona površina koja je u datom slučaju najpogodnija za proračunavanje (to je ona koja "prati" oblik naelektrisanog tela).

- U elektrostatici, tj. kada se govori o naelektrisanom telu, naelektrisanja (slobodna, o njima je reč) se uvek nalaze NA POVRŠINI naelektrisanog tela. To je posledica Principa minimuma energije. Ukoliko bi se slobodna naelektrisanja nalazila unutar provodnika (metala), onda bi seprimenom Gausovog zakona i postavljanjem zamišljene zatvorene površine unutar provodnika, došlo do zaključka da u provodniku (metalu) postoji el. polje. Kako je el. polje prostor u kome se oseća uticaj el. sile, na slobodna naelektrisanja bi delovala ta sila i ona bi se kretala i formirala struju. To nije moguće, jer bez stalnog ulaganja energije nema ni stalne struje.

U procesu naelektrisavanja tela JEDNOKRATNO se troši energija. Samo dok se vrši naelektrisavanje tela. Ta energija se transformiše u elektrostatičku energiju naelektrisanog tela i to je razmatrano na predavanjima. U procesu naelektrisavanja tela (koji je veoma kratak), slobodna naelektrisanja se mogu kretati (ulaže se energija pri naelektrisavanju) i slobodna naelektrisanja zauzimaju položaj po površini provodnog tela i to takoo da su međusobno najviše razmaknuta.

- Ukoliko je potrebno obezbediti električnu struju u toku nekog vremena, u toku tog istog vremena je potrebno trošiti neku energiju koja se pretvara u električnu. Zato se koriste el. izvori, koji neki drugi vid energije pretvaraju u električnu. U tom slučaju, slobodni nosioci naelektrisanja postoje i unutar metala (ukoliko se razmatra standardni slučaj provodnika sa el. strujom). Unutar metala postoji i el. polje koje NIJE ELEKTROSTATIČKO. Električno polje u metalu, znači postojanje električnih sila unutar metala koje deluju na slobodna naelektrisanja - elektrone tako što ih pokreće i ovi formiraju el. struju. I sve vreme (dok postoji el. polje, el. sile i el. struja unutar provodnika) se troši energija.

- Pri rešavanju el. kola, obavezno treba nacrtati el. šemu kola koje se rešava i označiti sve komponente kao i napone i struje koji se proračunavaju. Napisati samo napon U5, a ne označiti na šemi, nema svrhe. Ukoliko nije označen, ne zna se na kojoj komponenti je taj napon niti kako je usmeren.
- Pri primeni KZN, treba označiti sve napona na pojedinim komponentama (eventualno, nekada i na grupi komponenata, ali to samo kada se ne proverava znanje na ispitu već proračunava za druge svrhe). Na ispitu, veći broj studenata označava struje, pa primnjuje Omov zakon i piše modifikovane jednačine po KZN. Može i tako, ali mora biti tačno (a na ispitu su studenti pravili greške).
- MKS: ukoliko u el. kolu postoji strujni genertor, OBAVEZNO se samo jedna kontura MORA "provući" kroz (jedan) strujni generator. Odmah se zna, i piše, da je struja te konture jednaka struji strujnog generatora koga dotična kontura obuhvata (ona i ni jedna druga). Ostale konture se biraju standardno. Npr. ukoliko u el. kolu postoje četiri nezavisne konture, kao i dva strujna generatora, dve konture se "provlače" - jedna kroz jedan, a druga kroz drugi strujni generator, dok se preostale dve konture postavljaju standardno i ne obuhvataju ni jedan od strujnih generatora. Pišu se dve jednakosti i dve jednačine: dve jednakosti da je odgovarajuća konturna struja, koja obuhvata strujni generator, jednaka struji strujnog genertora i još dve standardne jednačina po MKS. NIJE MOGUĆE tačno napisati "standardnu" jednačinu za konturu koja obuhvata strujni genertor (unutrašnja otpornost strujnog generatora je izuzetno velika, idealnog strujnog generatora je beskonačno velika).

- Pogledati materijal koji sam izlagao o strujnim genertorima. Ono što su studenti radili na ispitu nije u skladu sa onim što sam pričao (a i prethodno implicitno komentarisao).


2. Samostalna analiza studenata kako su uradili zadatke

S obzirom da sam dao komentare o tačnim rešenjima zadataka, skrenuo pažnju na neke greške, upisao u Tabelu koja je u prilogu neka kratka zapažanja o pojedinim radovima, klasičnog uvida u radove uživo neće biti.


3. Unos ocena

Ocene će biti upisane u ispitne prijave i unete u elektronskoj formi. Za sada, ocene neće biti upisivane u indekse.


4. Molba

Molim studente da PAŽLJIVO prouče materijal koji sam dao i moja izlaganja. Materijala nema mnogo. Veoma je bitno da se razume i shvati. Učenje napamet nema svrhu. Treba napraviti iskorak i preći na nivo usvajanja stila razmišljanja, a ne učenja u cilju jednostavnog ponavljanja onog što je pročitano. Inženjer rešava probleme u tehnici, a u okviru ovog i drugih predmeta se pokazuje i uči kako se pristupa tehničkom problemu, analizira i rešava.


Mnogo Vas pozdravljam i želim sve najbolje!

Prof. Petar Lukić.
Attachments
Spisak studenata Uvod u OET, prolece 2021..xlsx
(12 KiB) Downloaded 222 times

Post Reply